Wiosenna Panna Magnolia

Mieszkam w Szczecinie - mieście, które podobno leży nad morzem. Przynajmniej tego dowiaduję się od wielu ludzi, którzy w Szczecinie nie mieszkają i nigdy w nim nie byli. Nie, dzisiejszy wpis nie będzie o zawiłościach geograficznych i problematyce szczecińskiego dostępu do słonej wody. Dzisiaj króciutko (długi weekend trwa, więc kto by tam czytał bloga ;) ) o naszej roślinnej chlubie regionu - tak! - Szczecin jest miastem magnolii.

Magnolia większą część roku mówiąc potocznie raczej szału nie robi - ot krzew lub drzewo - gałęzie jak gałęzie, liście jak liście - zielone i tyle. W kwietniu i maju (u niektórych gatunków później) to zupełnie inna historia - nasza Panna Magnolia, w niektórych gatunkach jeszcze przed rozwinięciem liści, stroi się w jedne z najpiękniejszych kwiatów wiosny. Delikatne płatki (zwane tepalami), w pastelowych kolorach i ZAPACH! Tak pachnie wiosna, tak długo wyczekiwana i witana z wielką radością.

W Szczecinie magnolii jest bardzo dużo - na skwerach, w ogródkach przydomowych - zwłaszcza w tych drugich ludzie prześcigają się w odnajdywaniu i prezentowaniu coraz to nowych i bardziej wymyślnych odmian. Rokrocznie na wiosnę magnolie stają się gwiazdami obiektywów szczecińskich fotografów - są takie okazy (jak choćby słynna w całym mieście "magnolia spod budynku telewizji"), które w czasie kwitnienia są wręcz oblegane przez ludzi z aparatami fotograficznymi - czasami ciężko się dopchać ;)

Oto kilka zdjęć naszych gwiazd:Tyle na dzisiaj. Na zakończenie długiego weekendu zamieszczę nieco bardziej treściwą notkę - coś w sam raz dla planujących zakup rośliny do mieszkania.
Tymczasem miłego wypoczynku :)

2 komentarze:

 1. Każdemu,kto ma taką możliwość, proponuję posadzenie magnolii w ogrodzie lub na działce. Kwitnąca magnolia to nieziemskie zjawisko. Żadna fotografia nie jest w stanie oddać piękna tej rośliny.
  Alina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt :) Do tego niestety żadna fotografia nie przekaże nam faktury i zapachu kwiatów...

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...