Gwiazda Bożego Narodzenia

Witajcie!

Już za chwilę Święta Bożego Narodzenia - która roślina doniczkowa najbardziej kojarzy się z tym czasem? Oczywiście poinsecja - wilczomlecz nadobny, zwana potocznie gwiazdą betlejemską - w naturze wysoki, okazały krzew, u nas niewielka, ale równie okazała roślinka. Jak wybrać i pielęgnować tę roślinę, żeby uświetniła nasze Święta i towarzyszyła nam jeszcze długi czas, kiedy już zdążymy pochować ozdoby choinkowe?
Źródło: http://www.publicdomainpictures.net

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej roślinki - naprawdę niezwykle ważne dla tego jak będzie się prezentowała poinsecja w domu jest to jakie warunki miała w miejscu przechowywania, a nawet to w jaki sposób przetransportujemy ją do domu. Gwiazdy betlejemskie przed Świętami można kupić chyba w każdej kwiaciarni i supermarkecie - nie kupujcie ich tam,gdzie stoją bezpośrednio przy drzwiach i są narażone na podmuchy powietrza z zewnątrz (całkowicie odradzam kupowanie ich na ulicznych straganach - no chyba, że są plastikowe ;) ). Poinsecja jest rośliną niezwykle wrażliwą na zimno - reaguje na nie gwałtownym protestem, zrzucając w niedługim czasie liście i kolorowe podsadki (tak, to co jest główną ozdobą naszej gwiazdy nie jest wcale kwiatem - kwiaty to to małe "coś" w samym środku :) ). Stąd też nigdy nie spacerujcie po mrozie ze świeżo zakupioną poinsecją ani nie zostawiajcie jej w samochodzie - najlepiej jak najszybciej przetransportować ją do domu, zawiniętą w kilka warstw papieru i folię - wtedy mamy pewność, że przeżyje z nami Święta i doczeka Nowego Roku.
No dobrze, przynieśliśmy już naszą gwiazdę do domu - i co dalej?
Potrzebuje ona ciepłego i jasnego stanowiska (ale bez ostrego słońca), z dala od przeciągów. Podlewamy ją regularnie i umiarkowanie, najlepiej wodą o temperaturze pokojowej - nie ma potrzeby nawożenia w czasie kwitnienia, ale jeśli chcemy, żeby zamieszkała z nami na dłużej, po tym jak zrzuci kwiaty i barwne podsadki należy zadbać o dokarmianie jej odżywką. Gdy zniknie główna ozdoba rośliny należy ją przyciąć, mniej więcej do 1/3 - wtedy zacznie się rozkrzewiać (przycinamy obowiązkowo w rękawicach ochronnych!), co daje nam pole do popisu przy formowaniu naszej roślinki. Wiosną należy ją przesadzić do nieco większej doniczki.
Niewiele osób wie, że gwiazdę betlejemską można nakłonić do ponownego kwitnienia - jest to jednak proces żmudny, ale z drugiej strony o ile więcej radości, kiedy jednak się uda. W tym celu należy roślinę przechowywać przez 14 godzin dziennie w całkowitej ciemności, przy stałej temperaturze 20 stopni - przez okres ośmiu tygodni (nawet niewielka ilość światła, jaka trafi do poinsecji w tym czasie lub minimalne wahnięcie temperatury może zniweczyć cały trud). Tak przygotowana gwiazda betlejemska jest gotowa do zabłyśnięcia w czasie kolejnej Wigilii.
Na koniec uwaga - poinsecja jest rośliną bardzo trującą, stąd też należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają małe dzieci albo zwierzęta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...